Recessed Linear Wall Washer Series
| Wattage | 9W/15W/30W |
| Colour Temperature | 3000K/4000K |
| Mounting | Recessed |
| Driver | RCM Compliant Remote |
| Cut-out | 250x 55mm/502x 55mm/998x 55mm |
| Dimensions | (L)249x (W)60 x (H) 45mm/(L)502x (W)60 x (H) 45mm/(L)997x (W)60 x (H)45mm |
| CRI | >90 |
| Input Voltage | 240V 50/60Hz |
| PF | >0.9 |
| Lumen Output (lm) | 828lm/1380 lm/2760 lm |
| Beam Angle | 10°/15°/30°/45° |
| Trim Colour | Silver |
| Dimming Option | Available |
Finishes
White
Silver
Features
- Slim line Compact Design
- RCM Compliant Remote, DALI Available
- Recommended Distance from Wall:15CM or 20CM